Czy z implantem zębowym można wykonywać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową?
Wiele osób posiadających implanty zębowe ma obawy przed wykonaniem rezonansu magnetycznego, czy tomografii komputerowej. Wątpliwości te wynikają głównie z obaw o to, że obecność wszczepu może wpływać na przebieg tych badań lub ich wyniki. MRI wykorzystuje bowiem silne pole magnetyczne, które może oddziaływać na metalowe przedmioty. TK z kolei bazuje na promieniowaniu rentgenowskim, co rzadziej, ale niekiedy również budzi pewne wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy informacje na temat tego, jak podchodzić do obu tych badań i czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Rezonans magnetyczny a obecność implantów dentystycznych
Rezonans magnetyczny jest nowoczesnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala uzyskać szczegółowe obrazy wewnętrznych struktur ciała. Dla pacjentów z implantami zębów istotna jest wiedza o tym, że niektóre metale mogą wchodzić w interakcję z polem magnetycznym. To z kolei może prowadzić do zakłóceń obrazu lub, w rzadkich przypadkach, nawet nagrzewania się wszczepu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w zdecydowanej większości materiałem, z którego produkuje się implanty, jest tytan lub cyrkon. Oba są w pełni bezpieczne i nie powodują żadnych problemów podczas wykonywania badania MRI.
Problematyczne mogą być w tym wypadku jedynie starsze implanty, które wykonywane były ze stopów metali. Mogą one reagować na pole magnetyczne. W praktyce mogłyby się nagrzewać. Co ważne, wpłynęłyby także na wynik badania, tworząc na nim artefakty. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który oceni czy można wykonać diagnostykę i jak zrobić to bezpiecznie.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu będzie posiadania jakichkolwiek elementów, które reagują na magnes. W przypadku implantów będą to zatem te, które w swoim składzie zawierają ferromagnetyki. Ich obecność w ciele może wpływać zarówno na wynik, jak i bezpieczeństwo badania.
Tomografia komputerowa a implanty zębowe
Tomografia komputerowa jest technologią opartą na promieniowaniu rentgenowskim. Nie wykorzystuje zatem wspomnianego pola magnetycznego. To zaś czyni ją uniwersalnym badaniem w przypadku posiadania implantów zębów. Nawet te starsze wykonane ze stopów metalu nie stanowią tu zagrożenia, choć mogą wpływać na jakość obrazu, tworząc tzw. artefakty. Niemniej, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak np. tomografia stożkowa, możliwe jest uzyskanie precyzyjnych obrazów bez istotnych zakłóceń. W przypadku implantów tytanowych lub ceramicznych podatność na artefakty jest niemalże zerowa. Dzięki temu, ponownie jak w przypadku MRI, można skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić diagnostykę obrazową.
Warto tu również wspomnieć, że tomografia komputerowa jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym jeszcze na etapie leczenia implantologicznego. CBCT (tomografia stożkowa) pozwala bowiem na uzyskanie trójwymiarowych obrazów struktur anatomicznych. To szczególnie przydatne przy ocenie jakości i ilości kości, planowaniu umiejscowienia implantu oraz minimalizowaniu ryzyka powikłań. Badanie to wykorzystuje się również już po zabiegu, w celu monitorowania stanu implantów.
Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej
Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej będą przede wszystkim kwestie zdrowotne, jak np. nadczynność tarczycy, czy skaza krwotoczna. W przypadku posiadania implantów metoda ta jest jednak w pełni bezpieczna, a nawet często zalecana.
FAQ
Czy można wykonywać rezonans z tytanowymi implantami?
Tak, rezonans magnetyczny można wykonywać z tytanowymi implantami. Tytan nie jest ferromagnetyczny i nie stanowi absolutnie żadnego zagrożenia podczas badania.
Czy powinno się zgłaszać wszczepiane implanty?
Tak, przed wykonaniem rezonansu należy zgłosić posiadanie wszczepionych implantów, aby lekarz mógł ocenić, czy są bezpieczne i jak wpłyną na wynik badania. Bez tej wiedzy często bowiem można postawić mylną diagnozę.
Czy przeciwwskazanie do diagnostyki obrazowej mogą być osadzone na implantach korony?
Korony na implantach z reguły nie stanowią przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego. Warto jednak poinformować o nich personel medyczny przed badaniem.
Podsumowanie
Dla osób posiadających implanty zębowe badania obrazowe są generalnie bezpieczne. Tytanowe implanty stomatologiczne są kompatybilne z MRI i rzadko wpływają na jakość obrazu. Tomografia komputerowa, zwłaszcza ta stożkowa, pozwala zaś uzyskać precyzyjne obrazy w obecności wszczepów bez ryzyka zakłóceń. W każdym wypadku jednak warto poinformować lekarza o obecności implantu i omówić jego ewentualne wpływy na wynik badania. Pozwoli to wybrać najbardziej odpowiednią metodę diagnostyczną i zagwarantuje bezpieczeństwo podczas wykonywania procedury.