Potokowa placowka 009 1

Czy implanty zębowe są bezpieczne?

Implanty zębowe stają się coraz bardziej doceniane. Są rekomendowane dla osób, które chcą uzupełnić braki w uzębieniu w sposób trwały i atrakcyjny dla oka. Dzięki rozwojowi technologii implantologia oferuje obecnie skuteczne i długoterminowe efekty. Wraz ze wzrostem zainteresowania pojawia się jednak pytanie, czy implanty są bezpieczne. Sprawdźmy to.

Od czego zależy bezpieczeństwo implantów zębowych?

Jak na wszystkie pytania medyczne tak i w tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bezpieczeństwo implantów zębowych jest bowiem bardzo złożoną kwestią. Wpływa na nie, chociażby doświadczenie lekarza czy jakość używanych materiałów. Istotne są ponadto indywidualny stan zdrowia pacjenta czy przestrzeganie zasad higieny po zabiegu. Przyjrzyjmy się tym kwestiom z bliska.

Znaczenie doświadczenia lekarza implantologa

Jednym z najważniejszych aspektów w kontekście bezpieczeństwa jest kwalifikacja i doświadczenie lekarza implantologa. Niedoświadczony specjalista może przyczynić się do wielu komplikacji podczas wykonywania zabiegu i bezpośrednio po nim. Dobry lekarz z kolei:

  • Prawidłowo oceni stan jamy ustnej – wykona niezbędną diagnostykę, a więc zdjęcia RTG czy tomografię komputerową. Pozwoli to na właściwe zaplanowanie zabiegu.
  • Dobierze optymalną technikę zabiegową – dopasowaną do warunków anatomicznych pacjenta i jego potrzeb.
  • Zredukuje ryzyko wystąpienia powikłań – za sprawą dobrego lekarza uszkodzenie nerwów, infekcje czy odrzut implantu staną się mniej prawdopodobne.
  • Zapewni odpowiednią opiekę po zabiegu – monitoruje proces gojenia i reaguje na potencjalne komplikacje.

Jakość materiałów implantologicznych

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo implantów jest jakość materiałów, z których są wykonane. Wbrew pozorom na rynku dostępne są liczne zamienniki za kilkaset złotych, których użycie może powodować liczne komplikacje po zabiegu. Wysokiej klasy implanty produkowane są ze stopów tytanu, czy cyrkonu. Charakteryzują się one doskonałą trwałością i biokompatybilnością. Fakt ten minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych oraz umożliwia proces prawidłowej osteointegracji. W konsekwencji zatem, w znacznym stopniu przyczyniają się one do zwiększenia szans na bezpieczne uzupełnienie braków zębowych.

Rola diagnostyki obrazowej w planowaniu zabiegu

Dokładna diagnostyka obrazowa jest kolejnym fundamentem w kontekście bezpiecznego i skutecznego leczenia implantologicznego. Przed wszczepieniem implantu konieczne jest zatem wykonanie zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej. Pozwalają one lekarzowi ocenić stan kości, rozmieszczenie nerwów oraz zatok szczękowych, a w konsekwencji odpowiednie zaplanowanie optymalnego miejsca i kąta wszczepienia implantu. Zmniejsza to znacząco ryzyko powikłań. Dzięki diagnostyce uszkodzenie struktur anatomicznych czy niewłaściwa integracja implantu z kością nie powinny mieć miejsca. Diagnostyka obrazowa pozwala również na ocenę ewentualnej potrzeby przeprowadzenia dodatkowych zabiegów.

Nowoczesne technologie wspomagające zabieg

Współczesna implantologia korzysta z wielu nowoczesnych rozwiązań. Innowacyjne techniki polepszają precyzję i bezpieczeństwo zabiegów. Dzięki nim lekarze są w stanie planować i wykonywać implantację ze znacznie większą kontrolą i przewidywalnością efektów. Przykłady technologii zwiększających bezpieczeństwo zabiegów to:

  • Szablony chirurgiczne – są one indywidualnie projektowane na podstawie diagnostyki obrazowej. Szablony te pozwalają precyzyjnie wyznaczyć miejsce i głębokość wprowadzenia implantu.
  • Systemy nawigacji komputerowej – umożliwiają prowadzenie narzędzi chirurgicznych z dokładnością co do milimetra w czasie rzeczywistym.
  • Zaawansowane narzędzia chirurgiczne – nowoczesne wiertła i systemy chłodzenia znacznie redukują ryzyko przegrzania kości. Fakt ten sprzyja lepszemu gojeniu się tkanek.

Rola pacjenta w procesie leczenia

Bezpieczeństwo i powodzenie leczenia implantologicznego w dużej mierze zależy również od samego pacjenta. Nawet najlepiej przeprowadzony zabieg może zakończyć się niepowodzeniem, gdy pacjent nie będzie przestrzegał zaleceń lekarza. Absolutnie kluczowe jest:

  • Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej – chodzi o regularne i dokładne szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznych. Zmniejszają one znacząco ryzyko infekcji wokół implantu.
  • Unikanie palenia tytoniu – dym papierosowy źle wpływa na proces gojenia i może prowadzić do utraty implantu.
  • Stawianie się na wizyty kontrolne – pozwala na błyskawiczne wykrycie potencjalnych problemów i odpowiednią reakcję.
  • Stosowanie się do zaleceń po zabiegu – bardzo istotne jest przyjmowanie przepisanych leków i unikanie przeciążenia implantu w początkowym okresie gojenia.

Przeciwwskazania do implantacji

Poza przestrzeganiem zaleceń lekarza pacjent musi posiadać również odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia procedury. Zabieg nie zawsze jest możliwy. W niektórych przypadkach może wiązać się z podwyższonym ryzykiem. Przeciwwskazania do wszczepienia implantu można podzielić na ogólne oraz miejscowe. Pierwsze z nich to przede wszystkim:

  • Niekontrolowana cukrzyca – podwyższa ryzyko infekcji i wyraźnie zaburza gojenie tkanek.
  • Zaawansowane choroby układu krążenia – zwiększają ryzyko powikłań podczas zabiegu.
  • Nowotwory w fazie aktywnej – powodują osłabienie organizmu oraz znacząco ograniczają możliwości regeneracyjne.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi – zwiększają ryzyko nadmiernych krwawień w trakcie i po zabiegu.
  • Osteoporoza leczona lekami z grupy bisfosfonianów – może przyczyniać się do niechcianych zaburzeń w gojeniu kości.

Przeciwwskazania miejscowe to zazwyczaj niewystarczająca ilość tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepienia. Przeciwwskazaniem mogą być także nieleczone stany zapalne jamy ustnej oraz niewyleczone choroby przyzębia. W takich przypadkach obligatoryjne jest leczenie przygotowawcze lub zastosowanie dodatkowych procedur. Nierzadko polecana jest np. augmentacja kości.

Możliwe powikłania po zabiegu

Pomimo że zabieg implantologiczny jest uznawany za bezpieczny i ma wysoką skuteczność, jak podczas każdej procedury medycznej, tak i tutaj mogą wystąpić powikłania. Jednym z najczęstszych problemów są infekcje w obrębie tkanek miękkich otaczających implant. Mogą one prowadzić do stanu zapalnego i w skrajnych przypadkach do utraty wszczepu. Niekiedy występuje także uszkodzenie nerwów. Objawia się ono bólem, drętwieniem lub zaburzeniami czucia w obrębie wargi lub języka.

W przypadku implantacji w górnej szczęce może dojść do naruszenia zatok szczękowych. Skutkuje to przewlekłymi stanami zapalnymi zatok. W rzadkich sytuacjach organizm może nie zaakceptować implantu. Prowadzi to do jego odrzutu. Po zabiegu mogą także wystąpić naturalne, przejściowe objawy. Pacjenci dość często skarzą się na ból, obrzęk czy zasinienie w miejscu operacji. To jednak tymczasowe odczucia, które stosunkowo szybko przemijają.

Czy implanty to zatem bezpieczne rozwiązanie?

Implanty zębowe są bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem w rehabilitacji braków w uzębieniu. Warunkiem jest jednak korzystanie z usług sprawdzonych specjalistów, którzy stosują wyłącznie wysokiej jakości materiały premium. Nie bez znaczenia jest również aktywna współpraca pacjenta w procesie leczenia i rekonwalescencji. Mimo istniejącego bardzo niewielkiego ryzyka powikłań, korzyści z posiadania funkcjonalnego uzębienia zdecydowanie przemawiają na korzyść korzystania z tego rozwiązania.

Data publikacji: