Czy implantacja zęba boli i jak długo utrzymuje się ból po zabiegu?
Implantacja zęba jest zabiegiem, który budzi wiele pytań. Zwłaszcza tych dotyczących bólu. Sporo osób szuka odpowiedzi na forach internetowych, obawiając się potencjalnych dolegliwości. Warto wiedzieć, że u każdego będą one inne. Istnieje bowiem szereg czynników, które mogą na to wpływać. Podstawowymi są choćby stopień skomplikowania zabiegu, czy uwarunkowania genetyczne pacjenta. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące tych kwestii. Wyjaśnimy również, na co dokładnie się przygotować i jak sobie z tym radzić.
Czy wszczepianie implantów boli?
Wszczepianie implantów zębowych to zabieg, który z reguły jest bezbolesny. Wpływ mają na to dwie kwestie. Pierwsza z nich to wykorzystanie nowoczesnych technologii, które zapewniają szybkie i precyzyjne jego przeprowadzenie. Druga to użycie znieczulenia, które skutecznie blokuje sygnały wysyłane przez nerwy pacjenta, tym samym niwelując jakiekolwiek odczucia podczas zabiegu do zera.
Wstawienie zęba to zabieg, który jest inwazyjny. Obawy z nim związane nie są więc niczym, dziwnym. Przeglądając fora internetowe, można zauważyć, jak wielu osób dotyczy ten problem. Niemniej są one zupełnie bezpodstawne. Podczas całej procedury pacjent jest poddawany działaniu znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Środki te stosowane są w stomatologii od dekad, a obecny ich skład jest bezpieczny, a zarazem na tyle silny, żeby skutecznie eliminować jakiekolwiek doznania bólowe. Jedyne, czego doświadczyć może pacjent to niewielki dyskomfort opisywany bardziej jako delikatny ucisk lub wibracje. Bez wątpienia więc nie ma się czego obawiać.
Zupełnie inną kwestią jest ludzka psychika. Niekiedy obawy są tak duże, że pacjenci są w stanie wmówić sobie, że coś ich boli. Nic bardziej mylnego. Korzystając z profesjonalnych klinik, w których wszczepia się różne rodzaje implantów zębowych, lekarz na bieżąco informuje pacjenta, co właśnie robi. Przed samym zabiegiem opisuje również jego przebieg. W razie jakichkolwiek wątpliwości odpowiada również na pytania. Działania te mają na celu niwelowanie „bólu”, który ma wyłącznie psychologiczne podłoże.
Uczucia towarzyszące pacjentom po zabiegu
Odczucia pacjentów po wszczepieniu implantu zęba mogą różnić się w zależności od indywidualnych przypadków. Często zależy to od poziomu skomplikowania zabiegu, umiejętności dentysty, a także od stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta przed zabiegiem. Niektóre osoby mogą odczuwać jedynie niewielki dyskomfort, podczas gdy inne mogą doświadczać intensywnego bólu, czy obrzęku.
Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu?
Ból po wszczepieniu implantu zęba jest normalnym zjawiskiem, które wynika z ingerencji chirurgicznej w tkanki jamy ustnej. Zwykle utrzymuje się przez kilka dni. Zależnie od czasu, który minął po zabiegu, doznania mogą być inne. Najczęściej wygląda to tak:
- Pierwsze 24-48 godzin – to okres, w którym pacjenci mogą odczuwać silny pulsujący ból, który z biegiem czasu stopniowo maleje. Podczas pierwszych dwóch dób najczęściej stosuje się również środki przeciwbólowe.
- Pierwszy tydzień – po pierwszych dwóch dniach ból zaczyna się stopniowo zmniejszać. Do końca pierwszego tygodnia po zabiegu pacjenci mogą odczuwać niewielki ból w okolicy wszczepionego implantu. W tym okresie znacznie rzadziej stosuje się leki przeciwbólowe.
- Po tygodniu – większość pacjentów odczuwa znaczne złagodzenie, lub całkowite ustąpienie bólu. Jedyne towarzyszące dolegliwości to zazwyczaj niewielki dyskomfort w okolicy gojącej się rany.
W jaki sposób można ograniczyć dolegliwości bólowe po zabiegu?
Z racji tego, że przez pierwszy tydzień ból po implantacji może w niektórych przypadkach być tak uciążliwy, że utrudni normalne funkcjonowanie, istnieje kilka sposobów, aby skutecznie go złagodzić. Po zabiegu lekarz każdorazowo powinien udzielić instrukcji jak postępować z implantem. Zalecenia dentysty mają na celu głównie ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości, więc warto ich przestrzegać. Bezpośrednio po zabiegu będzie jeszcze działało znieczulenie, które powinno minąć w ciągu godziny. Po nim, aby złagodzić ból można dodatkowo:
- Stosować leki przeciwbólowe –lekarz zazwyczaj przepisuje środki, które dostępne są tylko na receptę. Niemniej, jeżeli dolegliwości nie są bardzo uciążliwe, można zaopatrzyć się w te dostępne bez recepty.
- Stosować zimne okłady – należy przykładać je do policzka w miejscu wszczepienia implantu przez pierwsze 24-48 godzin po zabiegu. Skutecznie pomogą zmniejszyć obrzęk i ból.
- Unikać twardych pokarmów – dotyczy to zwłaszcza pierwszych dni po zabiegu. Dieta, która je zawiera, może przyczynić się do podrażnienia miejsca po zabiegu i znacznego zwiększenia bólu.
- Dbać o właściwą pielęgnację jamy ustnej – dotyczy to przede wszystkim delikatnego szczotkowanie zębów, miękką szczoteczką, omijając miejsce po zabiegu przez pierwsze dni. W higienie samej rany pomóc może używanie płukanek do jamy ustnej.
- Unikać intensywnego wysiłku fizycznego – zwłaszcza przez kilka dni po zabiegu. Mogą one zwiększyć ciśnienie krwi i nasilić obrzęk oraz ból w miejscu wszczepienia implantu.
FAQ
Kiedy z bólem należy zgłosić się do specjalisty?
Jeżeli odczuwa się ból dłużej niż kilka dni, a do tego jest bardzo intensywny, lub towarzyszą mu objawy takie jak gorączka, obrzęk, ropienie, czy trudności w jedzeniu, konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą. Mogą one wskazywać na infekcję lub problemy z osteointegracją.
Czy pulsujący ból po wszczepieniu implantu jest normalny?
Pulsujący ból po wszczepieniu implantu zęba może być normalny w pierwszych dniach po zabiegu, kiedy organizm reaguje na ingerencję chirurgiczną. Jednak jeśli utrzymuje się dłużej niż tydzień lub staje się coraz silniejszy, może to wskazywać na problem. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą
Podsumowanie
Implantacja zęba to zabieg, który dzięki nowoczesnym technologiom i zastosowaniu znieczulenia jest praktycznie bezbolesny. Nieprzyjemne dolegliwości mogą jednak wystąpić po jego wykonaniu. Aby je złagodzić, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń dentysty. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest bardzo intensywny, należy skontaktować się ze specjalistą, który oceni stan rany i udzieli dokładniejszych informacji, które w każdym przypadku mogą być inne.